Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu kontynuuje swoją pionierską rolę w przeszczepianiu organów, z 114 takich operacji przeprowadzonych tylko w roku 2023. Z tej liczby, 45 to były operacje na sercu, 63 na nerkach i 6 na wątrobie, co potwierdza pozycję szpitala jako jednego z najważniejszych centrów transplantacyjnych w Polsce.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej odbywającej się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, podsumowano wyniki przeprowadzanych w roku ubiegłym operacji przeszczepienia organów. Szpital, który działa jako ośrodek transplantacji serca od lutego 2021 roku, przeprowadził do tej pory łącznie 133 takie zabiegi, z czego 45 miało miejsce w roku 2023. Ponadto, w ciągu ostatniego roku przeszczepiono również 63 nerki (w tym 8 od dawców żyjących) oraz wykonano 6 operacji transplantacji wątroby.
Profesor Dariusz Janczak, Prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego i kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK, przypomniał na konferencji, że pierwszy przeszczep nerki w tym szpitalu miał miejsce już w 1983 roku, a wątroby – dziesięć lat później, w 1993 roku. Od tych momentów, wrocławska placówka przeprowadziła ponad 2,5 tysiąca operacji przeszczepienia nerek i kilkaset transplantacji wątroby.
„Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest czołowym ośrodkiem w Polsce, jeśli chodzi o przeszczepy narządów. To jest nasz priorytet i najważniejsza dziedzina działalności” – podkreślił profesor Janczak.