Trzy dolnośląskie placówki oświatowe uruchomią specjalne klasy pod patronatem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości od września. Zajęcia będą skierowane do uczniów oddziałów informatycznych, którzy przez cały okres edukacji uzyskają szansę nauki bezpiecznych praktyk w internecie pod okiem ekspertów.
Coraz częściej młodzież jest werbowana do przestępstw sieciowych, ale również sama pada ofiarą różnego rodzaju zbrodni. „Nastolatkowie niekiedy, nie wiedząc o potencjalnych konsekwencjach, decydują się na działania niezgodne z prawem. Typowym przykładem jest otwieranie kont bankowych za wynagrodzenie, które później wykorzystywane są w nielegalnej działalności” – wyjaśnia Ewa Skrzywanek, dolnośląska kurator oświaty, w rozmowie z Radiem Wrocław.
Maciej Bojczuk z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podkreśla korzyści płynące z tej współpracy dla obu stron: „Dla nas to przede wszystkim potencjalni kandydaci na przyszłych funkcjonariuszy”.
Klasy patronackie będą funkcjonować w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu oraz w Technikum Teleinformatycznym we Wrocławiu.
Portal cyberdefence24 pokazał alarmujący wzrost cyberprzestępczości w Polsce. W ciągu ostatnich 5 lat liczba stwierdzonych zbrodni w sieci wzrosła o 72%. W samym ubiegłym roku odnotowano ich ponad 80 tysięcy.