stadion

Most Tumski

Most Katedralny we Wrocławiu to z pewnością prawdziwa wizytówka miasta. Most Tumski Wrocław został zbudowany pod koniec lat osiemdziesiątych, dziewiętnastego wieku. Z początku most stanowił granicę między jurysdykcją miejską na Wyspie Piaskowej a kościelną w Ostrowie Tumskim. Most mierzy ponad 52 metry i jest solidną stalową konstrukcją, gdzie zakochani zostawiają świadectwa swojej miłości, w postaci kłódek.

Most Tumski Wrocław

Podczas wojny most doznał wielu poważnych uszkodzeń, które udało się usunąć po 1945 roku. Dzisiaj jest przede wszystkim symbolem miłości. Zakochani przychodzą tutaj, aby podkreślić nierozerwalność i nieprzemijalność ich uczuć. Chociaż most zbudowano pod koniec dziewiętnastego wieku, to istnieją legendy dotyczące mostu, sięgające aż średniowiecza. Warto również wspomnieć, że Most Tumski nocą wygląda nieziemsko, ze względu na podświetlenie go. Wrocławianie most nazywają Mostem Zakochanych wszystko przez fakt, że wiele legend i historii związana jest właśnie z miłością, ale także wojnami i katastrofami.

Most Tumski – legenda

Z mostem wiążą się różne legendy. Najpopularniejsza, ale niestety trudna do potwierdzenia, to ta o zaręczynach Mieszka I z Dobrawą. Według niektórych zródeł, do książęcych zaręczyn miało dojść właśnie na Moście Tumskim. Inna opowiada o nieszczęśliwej miłości pewnego czeladnika do córki wrocławskiego złotnika. Oczywiście bogaty ojciec, nie chciał biednego zięcia z gminu. Toteż czeladnik zdecydował się zdobyć fortunę. Przyłączył się do grupy kryminalistów i tak, gdy wyłapano całą jego świtę, zdobył skarb i wrócił do Wrocławia. Chcąc pokazać teściowi, iż jest godzien jej córki, pokazał mu pierścień, który jak się okazało, należał wcześniej do przyjaciela złotnika. Ponownie odrzucony czeladki, w złości podpalił dom złotnika. Uciekł przez Most Tumski. Legenda  kończy się jednak tragicznie, ponieważ oglądając swoje dzieło z okna katedry, mur zacisnął mu się na szyi, do dziś jego głowa, pozostaje przestrogą, dla innych.

Most Tumski nocą 

Most przyciąga wiele osób, głównie zakochanych chcących zapieczętować swoje uczucie. Legenda głosi, że po zawieszeniu kłódki z inicjałami i wyrzuceniu kluczyka do wody, związek staje się nierozerwalny. Most Tumski nocą dzięki podświetleniu staje się równie romantycznym i klimatycznym miejscem co w dzień. Również po zmroku jest ulubionym miejscem schadzek kochanków z całego miasta.

Most Tumski Wrocław – kłódki

Tradycja  Most Tumski Wrocław- kłódki, zdominowała miasto. Dziś tłumami przybywają pary z całej Polski i nie tylko, aby dać dowód swojej miłości. Kłódka symbolizuje trwałą, nierozerwalną miłość. Para musi wspólnie zaczepić kłódkę na moście, a następnie oba klucze wrzucić do rzeki. Gest ten, symbolizować ma wieczną miłość. Zwyczaj ten wiąże się z legendą, która mówi, że samotni i poszukujący miłości powinni najpierw pogłaskać głowę lwa, a następnie przespacerować się po Moście Tumskim, podobno sukces w znalezieniu drugiej połówki gwarantowany. Niestety, jakiś czas temu kłódki zostały usunięte z powodu renowacji mostu i ryzyka, że zbyt ciężkie kłódki spowodują uszkodzenia konstrukcji.