ten ciekawy pro-zwierzęcy projekt zainicjowało Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, współpracujące z Zarządem Dróg i Utrzymania miasta. Jego celem jest zadbanie o bezpieczeństwo Jeży na wrocławskich drogach. Jest to tylko jeden z elementów większej kampanii o nazwie „Dzikie w mieście”
Jeże na polskich drogach
Jeże należą do tych zwierząt, które najczęściej giną na polskich drogach. Żerują głównie nocą i wtedy właśnie zaczynają swoje wędrówki. Czasami ich spacery są naprawdę długie, co wymaga przekraczania różnych terenów. Między innymi konieczne dla jeży okazuje się przechodzenie przez jezdnie. Niestety kierowcom nie jest łatwo dostrzec małego bezbronnego jeża, co często kończy się dla zwierzaka tragicznie.
Jakie jeszcze zwierzęta są zagrożone?
Czy tylko jeże padają ofiarami rozpędzonych samochodów? Oczywiście, że nie. Od czasu do czasu można na polskich drogach zobaczyć inne tego rodzaju ofiary. Są to chociażby wiewiórki, koty czy lisy. Nierzadko też ulicami spacerują szczury, zwłaszcza w nocy. Dlaczego te zwierzęta tak bardzo podatne są na zderzenie z samochodem? Niestety zwierze nie ma takiej wiedzy na temat ludzkiej cywilizacji, która pozwalałaby im rozróżniać poszczególne zagrożenia. Kiedy widząc zbliżające się auto, to jest to dla nich niezrozumiałe głośne źródło światła.
Konieczna jest odpowiednia infrastruktura
Czy jest możliwość, aby jakoś zapobiec tragicznemu losowi małych jeży? Można na przykład tworzyć specjalną infrastrukturę. Chodzi między innymi o domki, w których te stworzonka będą mogły się żywić. Oprócz tego można stawiać specjalne barierki, które by zapobiegały przed wejściem na ulice. Oczywiście nie każde zwierze uzna to za przeszkodę. Na przykład szczur albo wiewiórka taką barierkę bez problemu przeskoczy, więc wszystkich się nie uratować. Natomiast jeże nie są najlepszymi skoczkami po zobaczeniu takiej przeszkody będą musiały smutne wrócić do domku. Niestety nie zrozumieją tego, że to dla ich dobra, ale zwierzęta nie rozpamiętują, więc nie powinno być w związku z tym żadnego problemu.