12. edycja Europejskiej Nocy Literatury (ENL) odbędzie się we Wrocławiu w sobotę, 19 sierpnia. Tegorocznym hasłem przewodnim wydarzenia jest „Gabinet Osobliwości”. Wybrane utwory literackie będą interpretowane przez znanych polskich twórców kultury na osiedlu Huby.
ENL jest corocznym świętem czytelników organizowanym w wielu miastach Europy. Umożliwia słuchanie prozy w interpretacjach znanych postaci ze świata kultury w miejskich przestrzeniach, które często są normalnie niedostępne dla publiczności.
Od początku istnienia ENL-u jego formuła nie uległa zmianie: dziesięć fragmentów z dziesięciu książek jest prezentowanych przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu różnych lokalizacjach na wybranym osiedlu Wrocławia.
Sylwia Chutnik, pisarka i kuratorka 12. edycji wydarzenia, wybrała teksty skupione wokół tematu „Gabinet Osobliwości”. Chutnik sugeruje, że temat ten ma na celu zbadanie rzeczy, które nie są tym, czym się wydają, a także poszukiwanie prawdy o nas samych i świecie, który nas otacza, poprzez transgresję i opór.
Fragmenty tekstów wybrane przez Chutnik będą czytane w dziesięciu miejscach na osiedlu Huby. Czytania rozpoczną się jednocześnie we wszystkich lokalizacjach co pół godziny, od 18:00 do 22:30. Każda z osób czytających zinterpretuje jeden fragment z wybranej przez siebie książki dziesięć razy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Podobnie jak w latach poprzednich, pięciu mężczyzn i pięć kobiet będzie interpretować teksty, a wydarzenie to będzie okazją do zapoznania się z różnymi, często niedostępnymi na co dzień miejscami.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić takie miejsca jak aula Zespołu Szkół Gastronomicznych z lat 50-tych XX wieku, gdzie Mirosław Zbrojewicz odczyta fragment „Straszliwej zieleni” Benjamina Labatuta. Będą również mogli odwiedzić najstarszą jeszcze działającą zajezdnię tramwajową „GAJ”, gdzie Łukasz Orbitowski przedstawi fragmenty książki Idy Linde „Poleciały w kosmos”. W zabytkowej auli Instytutu Pedagogiki i Psychologii odbędzie się odczytanie książki „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę” Rosy Montero w interpretacji Magdaleny Kumorek. Natomiast Olga Bołądź odczyta „Wróżbę. Wspomnienia dziewczynki” Agnety Pleijel w przedwojennej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 73.