Chyba nie ma nikogo, kto nie kojarzy Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Codziennie tysiące studentów, mieszkańców i turystów przemierza alejki dworca. Jest to jednocześnie bardzo istotna budowla z historycznego punktu widzenia. Według klasyfikacji Polskich Kolei Państwowych Główny Dworzec we Wrocławiu stanowi kategorię premium. Pierwszy Dworzec Główny PKP Wrocław powstał tu już w dziewiętnastym wieku. Z czasem dworzec rozwijał się, a przez pewien czas, mieściło się w nim nawet kino. Dlaczego warto zobaczyć tę niezwykłą budowlę, jakie tajemnice skrywa?
Dworzec główny PKP Wrocław- fakty, historia
Rozwijające się połączenia, głównie między Poznaniem a Głogowem sprawiły, że skromny wcześniejszy dworzec zastąpiono dużo okazalszym budynkiem, który już wtedy miał pełnić funkcję centrum transportowego. Okolice dworca były wówczas niezabudowane, co pozwoliło na jego znaczne rozbudowanie. Tak powstał Dworzec Główny PKP Wrocław. Adres dworca to Piłsudskiego 105. Wewnątrz znajdziemy centrum handlowe Wroclavia, restauracje, kawiarnie. Dworzec stale jest remontowany i odnawiany, tak aby sprostać potrzebom podróżującym.
W czasie Drugiej Wojny Światowej zbudowano nawet na terenie dworca magazyny oraz schrony, które później wykorzystano pod przestrzeń handlową. Po wojnie dworzec wymagał znacznego remontu, który trwał cztery lata. W latach sześćdziesiątych mieściły się tu nawet oddziały komisariatów milicji. Usunięto wówczas cześć secesyjnych ozdób, ponieważ nie były one już na tamte czasy modne, a władzom zależało aby uwspółcześnić budynek.
W 1967 roku miał tu miejsce tragiczny wypadek. Podczas kręcenia filmu Morderca zostawia ślad, aktor Zbigniew Cybulski podczas kręcenia jednej ze scen na peronie 3, uległ wypadkowi i zmarł. W 1997 roku Andrzej Wajda ufundował pamiątkową tablicę, na cześć wielkiego aktora. Co równie ciekawe pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku mieściło się tu kino dworcowe. Ostatecznie zostało zamknięte w 2007 roku. Próbę reaktywacji podjęto rok później i kino funkcjonowało tu przez dwa lata. Ponownie zostało zamknięte z powodu remontu Dworca.
Przeprowadzone badanie w 2018 roku wykazało, że w ciągu roku wymiana pasażerska wynosiła 21,2 mln osób, co oznaczało, że dziennie 58 tysięcy podróżnych odwiedziła Dworzec we Wrocławiu. Tym samym jest to miejsce przesiadkowe i transportowe numer jeden w Polsce.
Dworzec główny PKP Wrocław parking
Ponieważ jest to duże Centrum Komunikacyjne na mapie Polski, wielu pracowników i przejezdnych musi mieć, gdzie zostawiać swoje samochody. Możemy zostawić samochód i dalej jechać pociągiem odwiedzając Dworzec główny PKP Wrocław. Parking podziemny znajduje się pod Placem Dworcowym, pierwsze piętnaście minut jest za darmo, każda godzina natomiast w cenie 5 zł. Parking na Placu Dworcowym jest nieco mniejszy i również za piętnaście minut postoju nie musimy uiszczać opłaty, natomiast godzina na nim kosztuje 4 zł.
Dworzec główny PKP Wrocław tramwaje
Do dworca z łatwością dotrzemy także komunikacją miejską, która jest bardzo dobrze rozwinięta we Wrocławiu. Bilety możemy zakupić w licznych biletomatach. Z łatwością dostaniemy się autobusem lub tramwajem na Dworzec główny PKP Wrocław. Tramwaje, które tutaj kursują to linie: 0L, 0P, 2, 5, 8, 9, 11, 15, 31, 32. Wysiąść należy na przystanku Dworzec Główny.