Dolny Śląsk: Pionierski zabieg kardiologiczny wykonany we Wrocławiu – usunięcie zakrzepu serca przez żyłę udową

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono innowacyjną operację na sercu, która stanowi pierwsze takie przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku. Medycy dokonali usuwania dużego zakrzepu z serca poprzez żyłę udową, co pozwoliło uniknąć otwarcia klatki piersiowej. Ten sam zespół lekarzy wszczepił również dwóm pacjentkom najnowsze modele zastawek płucnych.

Jak informuje Tomasz Król, rzecznik prasowy szpitala, procedura była szczególnie skomplikowana ze względu na stan zdrowia jednej z pacjentek. Sześćdziesięcioletnia kobieta cierpiała na poważne problemy zdrowotne, w tym chorobę nowotworową. Oznaczało to, że nie mogła zostać poddana tradycyjnej operacji. Jednak dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu AngioVac, lekarze mogli usunąć skrzeplinę przy użyciu specjalistycznego medycznego ssaka.

Dr Ewa Mroczek, kardiolog i koordynator Obszaru Wad Wrodzonych i Nadciśnienia Płucnego z Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu, przyznała w komunikacie, że klasyczny zabieg byłby zbyt ryzykowny dla tej pacjentki. Zdecydowano więc o wykonaniu zabiegu przez naczynia, a dokładniej przez żyłę udową, przy użyciu systemu AngioVac. W procesie pomagał dr Sebastian Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

AngioVac to system ssący (aspiracyjny), który dzięki wsparciu pompy pozaustrojowej i filtru umożliwia usunięcie zakrzepów i materiału zatorowego z serca oraz dużych naczyń bez otwierania klatki piersiowej. Operacja jest wykonywana pod ogólnym znieczuleniem i wymaga współpracy międzydziałowej. Istotnym czynnikiem efektywności jest wiek skrzepliny, który powinien wynosić do 14 dni, oraz jej miękka konsystencja.