Dzięki fotowoltaice możesz sięgnąć po naturalne, odnawialne źródło energii! W artykule przybliżamy zasadę działania tej instalacji oraz odpowiadamy na jedno z najczęściej pojawiających się pytań: Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni i w nocy? Przekonaj się!
Zasada działania paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika Wrocław to opłacalna inwestycja, dzięki której możesz zyskać nie tylko niezależność energetyczną, ale również w dłuższej perspektywie – realne oszczędności finansowe. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta. Gdy cząstka światła pada na ogniwo fotowoltaiczne, wybija elektron. Ruch ten powoduje wytworzenie energii elektrycznej.
Aby użytkownik mógł wykorzystać prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną, niezbędny jest falownik. To właśnie dzięki niemu prąd stały zamienia się w prąd zmienny, który może być wykorzystany do bieżącego użytkowania.
Dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej kluczowy jest odpowiedni dobór poszczególnych komponentów. Istotny jest również montaż – przeprowadzony w nieprawidłowy sposób może prowadzić do uszkodzeń i awarii. Jeśli planujesz zakup fotowoltaiki, skorzystaj z usług specjalistów z Esoleo.pl!
Czy panele słoneczne działają w pochmurne dni?
Pochmurna pogoda nie oznacza, iż nie występuje promieniowanie słoneczne. W rzeczywistości jest ono obecne za dnia niezależnie od pogody. Panele słoneczne działają również i w takie dni, jednak praca ta jest mniej efektywna. W związku z pogorszonymi warunkami atmosferycznymi produkcja prądu może się zmniejszyć o około 10-30%.
W taką pogodę do modułów dociera rozproszone światło słoneczne. Pada w bardziej niekontrolowany sposób niż światło bezpośrednie. Warto jednak zaznaczyć, że wydajność modułów fotowoltaicznych spada nie tylko w pochmurne dni, ale również wtedy, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka. Pogorszona pogoda nie powinna więc być powodem do zmartwień.
Czy panele słoneczne działają w nocy?
Panele słoneczne potrzebują światła słonecznego, by wytwarzać prąd. W nocy ono nie występuje, w związku z czym panele nie działają. Gdy zachodzi słońce, przestają generować energię. Nie ma sposobu na to, by panele zaczęły działać nocą, jednak nie jest to problemem. Wystarczy zadbać o odpowiednią wydajność. Tak, by wyprodukowana w ciągu dnia ilość prądu była w pełni wystarczająca.
Świetnym rozwiązaniem jest magazyn energii, który pozwala na przechowywanie prądu wyprodukowanego w dzień. Taki zapas energii zapewni Ci komfort i niezależność, nie tylko w nocy, ale również podczas awarii lub przerw w dostawie energii. To świetna alternatywa dla odsyłania prądu do operatora. Wówczas możliwe jest odzyskanie 80%. Posiadając magazyn energii i zużywając na bieżąco zgromadzony prąd, nie tracisz nic.
Fotowoltaika a okres zimowy
Do działania instalacji fotowoltaicznej niezbędny jest dostęp do promieniowania słonecznego. W okresie zimowym jest on mniejszy, jednak również występuje. Nie musisz martwić się również o niskie temperatury, bowiem nowoczesne fotowoltaiki mogą pracować nawet w temperaturze dochodzącej do -40 stopni!
Jeśli martwisz się, że energia wyprodukowana w zimę okaże się niewystarczająca dla Twojego gospodarstwa, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej. Podczas planowania instalacji i doboru mocy urządzenia bierze się pod uwagę wszystkie istotne czynniki, w tym również to, iż panele w zimę wyprodukują mniej prądu. Co więcej, jeśli Twoje gospodarstwo potrzebuje więcej energii, niż instalacja jest w stanie wyprodukować, niedobór zostanie pobrany z sieci publicznej.
Co z kolei z zalegającym śniegiem? Czy utrudnia on docieranie promieniom słonecznym do urządzenia? Zwykle utrudnia. Panele fotowoltaiczne są jednak montowane pod odpowiednim kątem, w taki sposób, by śnieg pod wpływem grawitacji spadał na ziemię. Jeśli śniegu jest dużo lub zalega on znacznie dłużej, niż powinien, możesz samodzielnie odśnieżyć panele. W tym celu zaleca się użyć specjalnej szczotki dedykowanej panelom fotowoltaicznym. Należy jednak zachować dużą ostrożność, aby ich nie porysować.