Diamentowy status dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w programie ESO Angels Awards

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu z dumą przyjął diamentowe wyróżnienie za swoją pracę w ramach globalnej inicjatywy ESO Angels Awards. Szpital odnotował znaczące ulepszenia w swoich procedurach, skutkujące 37% redukcją czasu potrzebnego na wykonanie operacji ratujących życie pacjentom cierpiącym na udar mózgu. Zmiany te zostały wprowadzone pod koniec 2024 roku, co potwierdziła instytucja.

Program ESO Angels jest światowym przedsięwzięciem zainicjowanym i wspieranym przez Europejską i Światową Organizację Udaru Mózgu (ESO – European Stroke Organization). Celem programu jest nagradzanie placówek medycznych, które osiągają wyjątkowe wyniki w opiece nad pacjentami dotkniętymi udarem. Nagrody Angels Awards przyznawane są na trzech poziomach: złotym, platynowym i – najbardziej prestiżowym – diamentowym.

Przyznanie diamentowego statusu Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu wymagało spełnienia bardzo surowych kryteriów. Jak podaje szpital, zalicza się do nich przeprowadzanie szybkich diagnoz i terapii, optymalizację procedur oraz wykorzystywanie najnowszych metod leczenia.

Dr Marta Nowakowska-Kotas, konsultant wojewódzki ds. neurologii oraz specjalistka neurologii w Uniwersyteckim Centrum Neurologii i Neurochirurgii USK we Wrocławiu, podkreśliła kluczową rolę czasu w leczeniu udarów: „Czas to mózg. Każda redukcja czasu na wykonanie procedur reperfuzyjnych o 15 minut, daje pacjentowi 4% dodatkowej szansy na pełne zdrowie i minimalizuje o 4% ryzyko śmierci. Nieoceniona jest także opieka w fazie podostrej, kiedy istotne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, wartości ciśnienia oraz zdolności do połykania pokarmów, a także jak najszybsze wprowadzenie rehabilitacji.”