Pod koniec kwietnia, dokładnie 23 dnia, nauczyciele z podstawówek i szkół wyższych stopni z Wrocławia mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym szkoleniu. Zajęcia pod hasłem „Powstańcza Warszawa a wojenny Wrocław” odbyły się w ramach projektu Przystanek Historia, prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Rozpoczynając spotkanie dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor IPN we Wrocławiu, podkreślił wagę obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego. Zwrócił uwagę na to, że po wojnie do Wrocławia przybyło wielu byłych powstańców i warszawiaków, którzy zostali skierowani jako robotnicy przymusowi do niemieckiego obozu przejściowego Burgweide oraz różnych miejsc pracy na terenie Breslau, jak dawniej nazywano Wrocław.
Uczestniczący w szkoleniu nauczyciele mieli możliwość zgłębienia wybranych zagadnień związanych z II wojną światową, jak praca przymusowa na terenie Breslau, exodus mieszkańców Warszawy po powstaniu oraz niemieckie obozy pracy w Breslau, gdzie przetrzymywano warszawskich cywilów, w tym także uczestników powstania.
Omówione szkolenie było pierwsze z planowanej serii takich spotkań, które mają za zadanie wsparcie edukacji regionalnej. Wspólnie zorganizowane przez IPN i Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, były one udostępnione dla nauczycieli bezpłatnie. Każdy uczestnik otrzymał osobisty certyfikat potwierdzający udział.