Podczas planowanego remontu ul. Powstańców Śląskich, jeden z głównych postulatów konserwatora zabytków jest utrzymanie oryginalnej nawierzchni drogi. Ta ważna arteria komunikacyjna naszego miasta ma charakterystyczną strukturę, zbudowaną w większości z kostki brukowej. Władze miejskie wyraziły jednak chęć zastąpienia tego rodzaju nawierzchni asfaltem.
Specjaliści ds. konserwacji mają na celu zapewnienie, że podczas nadchodzącej renowacji tej ponad 3-kilometrowej drogi, która została położona długo przed 1945 rokiem, zostanie w jak największym stopniu utrzymana jej oryginalna struktura. Chodzi o to, aby zachować unikalny charakter tej drogi, utrzymany dzięki kostce brukowej.
Katarzyna Dziura, zastępczyni Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w rozmowie z PAP podkreśliła, że „Konserwator zawsze dąży do tego, żeby oryginalna materia, tkanka, czyli w tym wypadku bruk, czy jakieś elementy typu tory, były zachowane w jak największym, maksymalnym stopniu. Jeśli inwestycja tego wymaga, to też dążymy do tego, żeby wykorzystać, przełożyć tę kostkę, która jest, ale absolutnie głównym celem jest zawsze zachowanie tej historycznej nawierzchni”.
Wykonawca prac remontowych ma możliwość skonsultowania swoich planów z konserwatorem zabytków jeszcze przed rozpoczęciem projektu. W przeszłości na terenie Wrocławia wiele historycznych, brukowanych nawierzchni drogowych zostało zamienionych na asfalt. Jednak w niektórych miejscach zdecydowano się na zachowanie fragmentów oryginalnej nawierzchni kostką brukową, aby przypominały o historii danego miejsca.