Do internetu wyciekło nagranie z kamery gopro, na której widać niecodzienne zdarzenie. Otóż kobieta prowadząca hulajnogę elektryczną wjechała w inną kobietę. Mowa o pieszej wychodzącej z autobusu. Uderzenie wyglądało naprawdę groźnie, ale nie wiadomo, czy którejś z kobiet stało się coś poważnego.
Kobieta na hulajnodze ucierpiała bardziej niż piesza
Piesza poradziła sobie bardzo dobrze. Osoba, która jej towarzyszyła, uchroniła ją przed upadkiem. Dzięki temu nic jej się nie stało, a hulajnoga wjechała jej jedynie w nogę. Mogło się to skończyć poważnym uszkodzeniem nogi, ale wygląda na to, że wszystko skończyło się dobrze.
Niestety kobieta, która prowadziła hulajnogę miała pecha. Po wjechaniu w nogę pasażerki autobusu przewróciła się i uderzyła całym ciałem w śmietnik. W serwisie YouTube pojawiło się nagranie, na którym piesza podchodzi do kobiety na hulajnodze, aby sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku.
Niestety nagranie w tym miejscu się kończy i nie wiemy, czy konieczny był przyjazd karetki. Upadek wyglądał dość groźnie, ale kobieta najprawdopodobniej nie straciła przytomności ani nie doznała poważnych urazów.
Jak należy poruszać się hulajnogą elektryczną?
Hulajnoga wydaje się dosyć prostym pojazdem. Składa się tylko z deski, kółek i kierownicy umocowanej na długiej rurce. Okazuje się jednak, że jazda nie jest tak prosta, jak się wydaje. Nie chodzi tylko o fizyczną kwestie poruszania się nim ale też o przepisy.
Przepisy ogólnie mają to do siebie, że bywają skomplikowane. Nie ma znaczenia czy mówimy o ruchu drogowym, czy o jakimkolwiek innym wycinku rzeczywistości. Jak więc połapać się w przepisach, aby na tym nie stracić?
Jeżeli chcemy poruszać się hulajnogą elektryczną, to musimy pamiętać, że obowiązują nas określone normy. Reguluje je ustawa Prawo o ruchu drogowym. Od jakiegoś czasu znajduje się w niej zapis również o hulajnogach.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym a hulajnogi
Co ustawa mówi o poruszaniu się hulajnogą elektryczną? Czy dopuszcza ona poruszanie się nią po ulicy? Tak, pod warunkiem, że na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości 30 km/h lub mniejsze.
Jeśli więc mowa o standardowej drodze, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 60 km/h to niestety mamy złą wiadomość. Nie wolno po niej jeździć hulajnogą. No chyba, że mamy ochotę zapłacić wysoki mandat lub po prostu życie nam nie miłe.
Jeśli więc jeżdżenie po ulicy jest zakazane, to gdzie należy poruszać się tym jednośladem? Odpowiedź pewnie nie jest zaskakująca ale po ścieżce rowerowej. Tak właśnie mówi nam treść ustawy.
Po więcej informacji z Wrocławia zajrzyj tutaj.