f16

Mieszkańcy zaniepokojeni głośnym hukiem. Co się stało?

Mieszkańcy Wrocławia zaniepokoili się, kiedy usłyszeli nad miastem bardzo głośny huk. Przypominał on wystrzał armatni albo detonację bomby, a jednak nie było to żadne z nich. Ten głośny dźwięk spowodował myśliwiec (najprawdopodobniej f16), który właśnie przekraczał barierę dźwięku. Niestety nie możemy dostać żadnego potwierdzenia, ponieważ loty te są objęte tajemnicą.

Myśliwce takie głośne?

Czy myśliwce takie jak F16 są naprawdę aż tak głośne? Są one mniejsze od samolotów pasażerskich, a rozmiar często wzbudza w nas pewne skojarzenia. Mogłoby się wydawać, że myśliwiec powinien być spokojniejszy od boeinga jak chodzi o głośność jego lotu. I faktycznie lot sam w sobie nie jest tak bardzo głośny. Chodzi tutaj o co innego. O moment, w którym myśliwiec przebija się przez barierę dźwięku. Wtedy pojawia się charakterystyczny huk, który wielu osobom może skojarzyć się z wybuchem bomby albo strzałami. Zazwyczaj myśliwce pokonują tę barierę, gdy są wystarczająco wysoko, aby nie wzbudzić niepokoju mieszkańcy. Niestety bywa i tak, że dojdzie do tego zbyt nisko. Wtedy huk jest tak olbrzymi, że każdy jest gotów się nagle zerwać, nie wiedząc co się wokół niego dzieje. Nie chodzi w tym momencie jedynie o wrażenia akustyczne, ale także o inne efekty działania fali dźwiękowej. Zalicza się do nich trzęsienie się obiektów, zwłaszcza szklanych. Trzęsące się szyby to nic przyjemnego.

Dlaczego boimy się hałasów?

Jak to jest, że czasem taki nic nie znaczący hałas może nas wyprowadzić z równowagi? Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jak coś jest bezpieczne to jest ciche. Cichy dźwięk nas uspokaja i daje nam sygnał, że niczego się nie musimy martwić. Dopiero gdy głośność dźwięku narasta zaczynamy się niepokoić. Kiedy nasz komputer zbyt głośno działa, oznacza to, że coś jest z nim nie tak. Najprawdopodobniej system chłodzenia przestał funkcjonować poprawnie. Gdy zwierzę wydaje głośne dźwięki, to mamy powód obawiać się, że jest nastawione agresywnie. Głośne dźwięki to również cecha charakterystyczna dla różnych działań militarnych. Zarówno detonacja ładunków wybuchowych, jak i wystrzał z broni palnej są czymś, co nie należy do najbardziej cichych.

Dźwięk jest bardzo ważny w naszym życiu i możemy go użyć do wielu celów. Np. ultradźwięki mogą się przydać w peelingu.