Najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu. Gdzie wybrać się na wycieczkę?
Podróże krajowe potrafią być tak samo wzbogacające jak te zagraniczne. Mamy wszak w Polsce tak wiele ciekawych miejsc, że aż wstyd byłoby ich nie chcieć odwiedzić. Jedne przyciągają swoim wyglądem, inne ofertą, a jeszcze inne magiczną atmosferą. Aż chciałoby się zawitać do nich wszystkich, co jest po prostu niemożliwe do odfajkowania w jeden dzień. Dlatego właśnie wycieczkę najlepiej planować z wyprzedzeniem i swój plan rozłożyć na kilka dni. Jeśli jednak nasz czas jest ograniczony, to warto zawęzić naszą listę i w tym czasie odwiedzić tylko te najważniejsze miejsca, które najbardziej nas ciekawią.
Rynek
Rynek to jedno z pierwszych miejsc, o których myślimy, gdy chcemy pozwiedzać miasto. Jest ono sercem miasta zarówno tego współczesnego jak i historycznego. Choć słowo rynek kojarzy się z handlem to dzisiejsze rynki miejskie to w dużej mierze miejsca do spotkań towarzyskich. Skąd więc ta nazwa? Otóż sięga ona jeszcze czasów średniowiecznych, gdzie kupcy z całej okolicy przyjeżdżali właśnie na plac miejski. Była to też okazja – tak jak dzisiaj – aby spędzić trochę czasu z ludźmi i poznać kogoś nowego. A jak to się prezentuje w czasach obecnych?
Dzisiaj na rynku nie znajdziemy już straganów z dobrami, ale wciąż ludzi będzie tam pewno. Znajdziemy tam puby, bary, restauracje oraz kawiarnie. Jak widać, są tam miejsca, który przyciągają osoby ze wszystkim grup wiekowych, co na pewno powinno cieszyć właścicieli tych lokali. Dzięki takiej dobrej lokalizacji mogą naprawdę dobrze zarobić, a my możemy się dobrze najeść i wypić dobrą kawę. Jeśli spędzamy czas ze znajomymi w okolicy, to rynek jest czymś, co warto zwiedzić we Wrocławiu.
Które z najpopularniejszych miejsc we Wrocławiu warto odwiedzić w brzydką pogodę?
Zdarzyło Wam się tak kiedyś, że pogoda popsuła podróż? Chyba każdemu Polakowi zdarzyło się to dziesiątki razy. Każdy z nas zna to zdenerwowanie, gdy wreszcie nadeszła wolna sobota i chcemy rozpalić grilla, a tu pojawiają się pierwsze krople deszczu. Czasami próbujemy na siłę walczyć z przyrodą i kontynuować swoje plany mimo to. Często jednak przegrywamy i nie pozostaje nam nic poza zdenerwowaniem. Na szczęście dla nas Wrocław ma do zaoferowania bardzo wiele miejsc, które nie wymagają ani wysokiej temperatury a przejrzystego nieba. Wśród miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu, znajdziemy kina, popularne restauracje czy muzea. Koniec końców nawet nie zauważymy, że coś było nie tak z pogodą i wrócimy do domu zadowoleni ze świetnej wycieczki.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu to największe muzeum w okolicy. Gmach, który możemy dziś podziwiać datuje się na koniec XIX wieku, a zaprojektował go Karl Friedrich Endell. Wtedy była to siedziba Zarządu Prowincji Śląskiej, ale po jakimś czasie przestał tę funkcję pełnić. Warto odnotować też fakt, że doszło do poważnych zniszczeń podczas drugiej wojny. Po zakończeniu wojny jednak oddano budynek miasto, aby pełnił funkcję muzealną.
Dzisiaj znajdziemy w nim aż 200 tysięcy różnych obiektów, które mają na celu przedstawiań wszystkie dziedziny sztuki, jakie do tej pory wymyślił człowiek. Znajdziemy w nim przede wszystkim artefakty, które pochodzą z Wrocławia i okolic. W końcu gdzie jak nie tutaj miałyby się one znajdować? Duża część eksponatów pochodzi z niemieckich muzeów.
Muzeum współczesne
Lubicie sztukę współczesną? Jeśli to tak, to powinno Wam się spodobać Muzeum Współczesne we Wrocławiu. Zobaczymy w nim wiele ekspozycji związanych z czasami obecnymi. Nawet jeśli nie są to bliskie nam klimaty, to i tak prędzej czy później ciekawość nas tam zaprowadzi.
Muzeum Miejskie Wrocławia
Muzeum Miejskie Wrocławia jest dużo mniejsze od Muzeum Narodowego we Wrocławiu, co wcale nie oznacza, że nie zasługuje na krótkie odwiedzin Jego główną siedzibą jest pałac królewski, ale oddziały znajdują się w kilku różnych miejscach. Między innymi w Arsenale Miejskim, które mieści w sobie Muzeum Militariów. Innym ciekawym obiektem jest Muzeum Archeologiczne. Jeśli to wciąż mało, to do dyspozycji mamy Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego a także Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Widzimy więc, że Wrocław na pewno nie narzeka na niedobór muzeów, a złośliwi mogliby nawet powiedzieć, że ma ich przesyt. W każdym razie wycieczka po tych oddziałach muzealnych jest świetnym pomysłem, gdy nie dopisuje nam pogoda. Możemy mieć pewność, że wewnątrz tych budynków będzie i sucho, i ciepło.
Najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu z zabytkami
Zabytki są esencją zwiedzania. Praktycznie każde miejsce na ziemi ma coś, co mówi o jego historii. Oczywiście jeśli nie mamy wiedzy historycznej, ani nie korzystamy z usług przewodnika, to samo oglądanie zabytków może nam zbyt wiele nie powiedzieć. To jednak nie zawsze ma znaczenie, bo czasami po prostu zachwycamy się widokiem. Wiele zabytkowych budowli zachwyca nas swoją architekturą. Podziwiamy neogotyckie kościoły, barokowe ratusze i renesansowe pałace. Czasami nawet wyobrażamy sobie, jakby to było, gdybyśmy sami zamieszkali w jednym z nich. Jeśli tak mamy często, to znaczy, że oglądanie zabytków jest dla nas bardzo bogatym źródłem rozbudzania wyobraźni. Powinniśmy więc skorzystać z tej predyspozycji i jeździć na jak najwięcej wycieczek. To właśnie dzięki nim nabieramy nowej wiedzy, a także poszerzamy horyzonty.
Hala Stulecia
Halę Stulecia wzniesiono w 1913 roku a swego czasu nazywano ją Halą Ludową. Jest ona dzisiaj obiektem widowisko-sportowym, znajdującym się w Parku Szczytnickim na Zalesiu. Zaprojektował ją słynny artysta Max Berg i okryła się tam wielką sławą, że w 2006 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisano ją również do rejestru zabytków, a dzisiaj przyciąga całą masę turystą. Jest w bardzo dogodnym miejscy, bo w jej pobliżu znajdują się takie obiekty jak Ogród Japoński oraz ZOO.
Nie można zapominać też o Pergoli, gdzie zobaczymy jedyną w swoim rodzaju Fontannę Multimedialną. Ten ikoniczny obiekt powinien znaleźć się na naszej liście, jeżeli zamierzamy zwiedzić Wrocław. Halę Stulecia możemy podziwiać na pocztówkach i wielu innych pamiątkach. Najlepszą pamiątką są jednak wspomnienia oraz zdjęcia, które się zrobi samemu. Nie bez powodu to właśnie ten budynek wybiera się tak często na tło do zdjęć. Żeby się przekonać o jego walorach najlepiej samemu wybrać się w to miejsce.
Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego
Uniwersytet Wrocławski ma do zaoferowania nie tylko edukację na wysokim poziomie ale także zabytki, które może podziwiać każdy. Takim zabytkiem jest jego główny gmach, co do którego można się sprzeczać, czy to na pewno polski zabytek. Wszak nie powstał na zlecenie żadnego z polskich królów ale na cesarza austriackiego. Była to więc przez wiele lat własność Habsburgów, którzy swoje wpływy mieli praktycznie w całym kraju.
Do dzisiaj historycy zastanawiają się nad tym, jak wyglądałyby losy Polski, gdy zasiedli oni również na naszym tronie. A taka możliwość jak najbardziej była, ponieważ Habsburgowie również brali udział w polskich elekcjach. Tak się jednak złożyło, że aż do upadku polskiej monarchii nigdy takiego zwrotu akcji nie mieliśmy. Mamy natomiast w kraju nad Wisłą tereny, które do tej dynastii należały i wśród nich znajdziemy właśnie obecny gmach najważniejszej wrocławskiej uczelni. Powinno to zainteresować nie tylko turystów.
Najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu dla rodzin z dziećmi
Wycieczki mogą mieć wspaniałą funkcję edukacyjną, jeśli zabieramy ze sobą dzieci. Z pewnością nauczą się na nich dużo więcej, niż patrząc w ekran, albo czytając podręcznik. Oczywiście to od nas, rodziców, zależy czy tę wartość edukacyjną w to włożymy. Wrocław jest jednym z tych miast, które mają bardzo dużo do zaoferowania najmłodszym, ale nie tylko. Takie wycieczki rodzinne mogą się okazać bardzo cenne nie tylko dla nich, ale i dla nas. Spójrzmy na kilka najpopularniejszych miejsc we Wrocławiu, które przyciągają co roku wieloosobowe rodziny.
ZOO we Wrocławiu
ZOO we Wrocławiu jest jednym z najpopularniejszych i największych ogrodów zoologicznych w całym kraju. Oczywiście nie jest jedynym, jakie warto odwiedzić, ale mimo to cieszy się szczególnym uznanie. Wystarczy chociaż raz się tam wybrać, żeby zobaczyć, jak wielkie tłumy decydują się odwiedzenie tego ogrodu. Najlepiej jest wybrać się tam latem i to w taki dzień, kiedy nie musimy się obawiać żadnych niespodziewanych warunków pogodowych. Czym się różni wrocławskie zoo od innych tego typu obiektów w Polsce? Przede wszystkim rozmiarem. Czy to jest tak ważne? Tak, z dwóch bardzo sensownych powodów. Po pierwsze dzięki dużemu rozmiarowi ogrodu możliwe jest umieszczenie tam dużej liczby gatunków. A to właśnie różnorodność jest tym, co zachwyca odwiedzających. Drugą sprawą są warunki, jakie tam panują. Im większą przestrzeń mają zwierzaki, tym lepiej im się życiu. We Wrocławiu ta przestrzeń jest naprawdę imponująca, dzięki czemu możemy mieć pewność, że faunie nie dzieje się żadna krzywda.
Hydropolis
Hydropolis to jedno z ciekawszych miejsc, jakie można odwiedzić we Wrocławiu. Tym razem nie chodzi o obcowanie z dzikimi zwierzętami ani podziwianie zabytkowej architektury. Na to mieliśmy okazję odwiedzając inne miejsca. Tym razem chodzi o małą dawkę edukacji, a konkretnie edukacji na temat wody. Być może nie lubiliśmy chemii w szkole i nasze dzieci też jej nie lubią, to możemy zawęzić na chwilę nasze zainteresowania chemiczne do tylko jednej substancji. Chodzi o nasze ukochane H2O, czyli po prostu wodę. Wiedzieliście, że powstało centrum edukacyjne w stu procentach poświęcone własnie wodzie? Jeśli to, to mała wycieczka do Wrocławia będzie idealnym pomysłem, aby tę wiedzę uzupełnić. Co ma dla nas do zaoferowania to centrum edukacyjne? Znajdziemy tam bardzo dużo informacji na temat roli wody na naszej planecie. Oczywiście nie będą one podane w suchy (w końcu mowa o wodzie!) sposób jak w szkolnych podręcznikach. Zamiast tego będziemy mieć do dyspozycji wiele pomocy multimedialnych, które pomogą nam odkryć sekrety wody. Gdyby w szkołach były takie pomoce naukowe, to poziom nauczania z pewnością byłby niezwykle wysoki.