Szpitale na Dolnym Śląsku dostaną pieniądze za walkę z pandemią
Szpitale na Dolnym Śląsku nie miały łatwo w ciągu ostatniego roku. W wielu szpitalach brakowało miejsc nie tylko dla pacjentów chorych na covid ale też pozostałych. Niewydolność służby zdrowia była widoczna praktycznie w każdym regionie Polski. Konieczne było tworzenie szpitali tymczasowych oraz wzmożenie pracy medyków. Efekty były różne, ale każdy zgodzi się, że nie był to łatwy czas dla polskiej służby zdrowia.
Teraz, kiedy obostrzenia znikają, a liczba zakażeń spada, rząd tworzy nowe programy, które teoretycznie mają przywrócić dobre funkcjonowanie kraju. Jednym z nich jest finansowanie szpitali, które brały udział w walce z pandemią covid-19. Chodzi o te szpitale, które przyjmowały pancjentów chorych na Covid-19. Są to zarówno szpitale państwowe jak i te, będące pod kontrolą samorządów. Pieniądze te nie ominą też placówek prywatnych, które wykorzystały własne środki, aby dzielnie przeciwdziałać skutkom epidemii.
Szpitale na Dolnym Śląsku dzielnie walczyły z pandemią COVID-19. Miejmy nadzieję, że dofinansowania przywrócą wydolność służby zdrowia.
– Od początku trwania epidemii wspieramy dolnośląskie placówki ochrony zdrowia. Dziś przekazujemy kolejną pomoc na najpilniejsze wydatki związane z walką z pandemią. Wprawdzie liczba zachorowań spada, jednak sytuacja nadal jest poważna, dlatego ponawiam apel: Szczepmy się i stosujmy do obowiązujących obostrzeń – przekazuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego
Jaka jest kwota dofinansowania?
Kwota, jaką łącznie otrzymają szpitale, wynosi 17 mln złotych. Największa część tego budżetu trafi do placówek państwowych oraz wojewódzkich. Mowa tu o kwocie z rzędu 8,3 mln zł. Reszta pieniędzy trafi do pozostałych placówek, a kwota będzie się wiązać ze spełnieniem konkretnych kryteriów. Zalicza się do nich liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 oraz liczba dostępnych respiratorów w danej placówce.
– Uruchamiamy kolejne wsparcie dla dolnośląskich szpitali. Łącznie skorzysta z niego 36 jednostek medycznych w regionie. Walka z pandemią i wyzwania, z jakimi muszą się one mierzyć, generują dodatkowe koszty – przekazane wsparcie jest odpowiedzią na te potrzeby – dowiadujemy się od Marcina Krzyżanowskiego, wicemarszałka województwa dolnośląskiego