Sztuka i twórczość artystyczna nie jest obca mieszkańcom Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska emanuje malarstwem ulicznym, kolorowymi kamienicami, muralami, a także można zobaczyć tutaj bardzo dobrze znane wszystkim teksty Loesje. Murale na Nadodrzu są jedyne w swoim rodzaju nie tylko ze względu na piękne grafiki, ale również mają swoją ciekawą historię powstania. Jeżeli jesteś we Wrocławiu, warto wybrać się na spacer uliczkami osiedla, aby zobaczyć niezwykłe murale na Nadodrzu, ponieważ właśnie tam zobaczysz najciekawsze malowidła naścienne w całym mieście. Dzięki muralom Wrocław stał się pewnego rodzaju galerię sztuki dostępną dla wszystkich mieszkańców oraz turystów przyjeżdżających do miasta. Te wyjątkowe osiedlowe malowidła naścienne we wspaniały sposób wzbogacają i ubarwiają ponure wówczas Nadodrze.
Murale Wrocław – czym właściwie są murale?
Nazwa wywodzi się od języka hiszpańskiego, które definiuje dzieło dekoracyjne ściennego malarstwa. Murale to forma sztuki pochodząca jeszcze z prehistorycznych czasów, gdzie malowidła naścienne były bardzo rozpowszechnione w starożytnym Rzymie. Obrazy na murach tworzone są w różnym celu. Mogą stanowić autopsję autora, przekaz o charakterze narodowym, kulturowym, edukacyjnym, a także mogą być promocją akcji lub reklamą produktu. Wiele murali na terenie Polski zostało zachowanych z czasów PRL-u propagujące działanie przedsiębiorstw i instytucji. Malowidła ścienne nie są umarłą formą sztuki, w obecnych czasach wielkoformatowa grafika na ścianach budynków coraz bardziej wzrasta, przekazując mieszkańcom wiele cennych informacji. We Wrocławiu bardzo popularne i często odwiedzane są Murale na Nadodrzu, które stanowią piękną ozdobę osiedla Nadodrze.
Murale Wrocław – kolorowe podwórko na Nadodrzu
Choć miasto posiada wiele malowideł naściennych, warto zwrócić uwagę na te wyjątkowe. Ciekawym miejscem, gdzie na pewno zachwycisz się wielkoformatową grafiką na ścianach, jest kolorowe podwórko Nadodrze. Murale Wrocław znajdujące się na tym osiedlu to wynik pracy mieszkańców osiedla. Wszystko zaczęło się od inicjatywy Mariusza Mikołajka, który zapoczątkował akcję kolorowania wraz z mieszkańcami podwórka Nadodrze, znajdujące się przy ulicy Roosevelta. Projekt ten pod nazwą „Podwórko nasze atelier” sprawił, że istniejące wówczas szare, ponure osiedle stało się onirycznym, bajkowym miejscem. Mieszkańcy mogli malować na ścianach wszystko, co chcieli. Mieli absolutną dowolność w tworzeniu malowideł, grafik, rysunków oraz innych form. Na ścianach kamienic osiedla Nadodrze murale Wrocław przedstawiają zarówno zwykłe sytuacje z życia mieszkańców, jak i abstrakcyjne, baśniowe sceny.
Ruchome murale na Nadodrzu
Wrocław zachwyca wielką inicjatywą oraz organizowanymi na jego terenie akcjami, wydarzeniami o charakterze historycznym, kulturowym, czy rozrywkowym. Fakt posiadania wielu ciekawych malowideł naściennych we Wrocławiu stał się powodem stworzenia w mieście edycji Kinomuralu, czyli projektu nadzwyczajnego, który łączy w sobie film oraz sztuki wizualne. Ruchome murale na Nadodrzu to dzieła powstałe między innymi przez artystów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także we współpracy z renomowaną uczelnią artystyczną z Chicago. Nad muralami w mieście Wrocław pracują głównie studencki Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, aczkolwiek podczas Kinomuralu można również zobaczyć prace twórców z całego świata.
Ruchome murale na Nadodrzu – unikatowa inicjatywa artystów Wrocławia
Pomysłodawcami projektu Kinomuralu są Agata, Bartek i Piotr Bartos, którzy razem od wielu lat tworzą prace na pograniczu sztuki i niezależnego kina. W swojej biografii artystycznej posiadają wiele wyróżnień i nagród, z których warto wspomnieć o festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, gdzie ich film pełnometrażowy pod tytułem “Chłopiec z żabą” dostał nagrodę główną w konkursie Powiększenie. Pierwsza edycja Kinomuralu liczyła ponad 10 tysięcy osób przybyłych, aby zobaczyć niesamowite ruchome murale na Nadodrzu. Na projekt składały się bardzo rozmaite formy i projekcje w stylu video-art, kino ekstremalne, performance. Ruchome murale na Nadodrzu przedstawiały również instalacje audiowizualne, które tworzone były z wykorzystaniem technologii 3D oraz wirtualnej rzeczywistości.