Wrocław to bardzo artystyczne miasto. Posiada piękny, klimatyczny rynek, malownicze kamienice, atrakcyjne muzea sztuki i galerie. Oprócz tego, w mieście zachwycają piękne malowidła na murach. Sztuka uliczna stała się w ostatnich lata bardzo popularna. Najwięcej murali zdecydowanie znajduje się w Łodzi, aczkolwiek wiele innych miast posiada swoje malowidła naścienne. Jadąc do Wrocławia, warto zapoznać się z informacjami na temat znajdującymi się tutaj muralami. Nie są one namalowane tak po prostu. Każdy z nich posiada swoją historię, motyw i nawiązanie. W 2019 roku na terenie miasta pojawił się nowy obraz na murze, na którym znajduje się dziewczyna w kapeluszu.
Mural Wrocław – niezwykła postać Robina Nasa
Wybitny grafik Robin Nas mieszka i tworzy w Bredzie w Holandii. Swoją twórczością Robin zachwyca nie tylko holenderską publiczność sztuki, ale również jego prace podziwiane są w innych krajach Europy. Mural Dziewczyna w kapeluszu to portret głównej postaci z dzieła Robina Nasa – wyjątkowego ilustratora i artysty graffiti w Holandii. Jego prace można podziwiać na autorskiej stronie internetowej o nazwie zenkone. Twórczość Robina to arcy ciekawe ilustracje, murale obrazy oraz projekty graficzne. Jego prace można rozpoznać po delikatnych, płynnych rysunkach liniowych z akcentem graficznym. Zenk One zaczął swoją przygodę ze sztuką w wieku 16 lat, kiedy to zupełnie pochłonął artystę świat Graffiti.
Dziewczyna w kapeluszu mural – co przedstawia oraz do czego nawiązuje?
U zbiegu ulic Łukasiewicza i Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu na murze namalowana jest dziewczyna w kapeluszu. Mural ten w symboliczny sposób oddaje hołd wrocławiankom, które przyczyniły się do odbudowy miasta po wojnie. Odsłonięcie dzieła odbyło się latem 2019 roku, podczas którego wydarzenia został zorganizowany z tej okazji piknik dla mieszkańców i gości. W ten wyjątkowy dzień przyszło w to miejsce około stu osób, wśród których obecni byli studenci, artyści oraz mieszkańcy Wrocławia w różnego pokolenia. Ponadto, Mural Dziewczyna w kapeluszu nie podziwiali tylko przez polskich odbiorcy. Na wydarzeniu słychać było także rozmowy w języku angielskim, flamandzkim oraz rosyjskim.
Dziewczyna w kapeluszu mural – Wrocław zaprosił gości specjalnych
Rozmowy w języku flamandzkim, które słychać było podczas odsłonięcia malowidła naściennego, nikogo nie dziwiły. Na wydarzeniu tym pojawiła się reprezentacja miasta partnerskiego Wrocławia, czyli Bredy. Stolicę Dolnego Śląska wiążą z Bredą okrutne doświadczenie wojenne, skutkiem czego miasta połączyły się i teraz tworzą niezniszczalne partnerstwo. W związku z tym, na odsłonięcie murala został zaproszony gość specjalny mer Bredy – Paul Depl, który wspominał czasy, kiedy ludność polska zamieszkiwała Bredę oraz jak ówcześni żołnierze wyzwolili miasto pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.
Wielkość i duma bohaterek miasta – dziewczyna w kapeluszu
Mural Wrocław stanowi symbol hołdu oddanego bohaterkom miasta, które zaangażowały się w jego odbudowę po II wojnie światowej. Paul Depl podczas odsłonięcia malowidła, opowiedział o jego wielkim znaczeniu, natomiast prezydent Wrocławia wyjaśnił nieprzypadkowość lokalizacji dzieła. Mural Dziewczyna w kapeluszu znajduje się w tej części miasta, która była wybrana przez pierwszych mieszkańców powojennych, którzy pragnęli rozpocząć w mieście nowe życie. Obecnie w okolicach obiektu zdobywają wiedzę wybitni studenci, do których należy przyszłość Wrocławia.