Jeden z najważniejszych instytucji kulturalnych w naszym kraju. Opera Wrocławska to wizytówka miasta. Odbywają się w niej liczne koncerty, spektakle, opery i operetki. Gmach mieszczący się przy ulicy Świdnickiej został zbudowany w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Za projekt budynku odpowiadał Carl Ferdinand Langhans, pierwotnie w operze miało być miejsce dla 1600 osób na widowni. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku doszło do pożarów, po których budynek został przebudowany. Co istotne jednak większość oryginalnych zdobień zachowała się do dnia dzisiejszego.
Wcześniej Opera funkcjonowała jako Dom Zabaw. Tutaj przybywały wędrowne trupy teatralne, z czasem jednak Dom Zabaw ewoluował w Operę Wrocławską. Od początku istnienia ośrodek był nastawiony na największe dzieła operowe, baletowe i teatralne. Dzisiaj chcąc zobaczyć największe klasyki najlepiej wybrać się właśnie do Opery Wrocławskiej, z pewnością każdy miłośnik sztuki wysokiej będzie usatysfakcjonowany. Jednocześnie opera to uciecha dla oka, piękna architektura przypadnie do gustu również amatorom rzeźby, czy malarstwa.
Opera Wrocławska – repertuar
Początkowo repertuar Opery Wrocławskiej był dość nietypowy. Po otwarciu budynku do opery przybywały wędrowne teatry głównie z Włoch. W dwudziestym wieku opera gościła wiele wspaniałych artystów. Na deskach występowali między innymi Apolinary Kątski, Niccolo Paganini, Ferenc Liszt, czy Henryk Wieniawski. W 1945 wystawiono Halkę Moniuszki na deskach Opery, a do 1950 roku wystawiano nawet sztuki teatralne, czy teatr lalki.
Obecnie oferuje Opera Wrocławska repertuar bardziej wyszukany. W tym roku na scenie będzie można zobaczyć operę Tosca, balet Giselle, Skrzypka na Dachu, Poławiaczy Pereł, czy inne dzieła znane i lubiane przez koneserów sztuki na całym świecie. W operze organizowane są również koncerty muzyki klasycznej, festiwale, czy koncerty okolicznościowe. Obecnie repertuar Opery skupia się na klasyce opery, toteż co jakiś czas można również zobaczyć Czarodziejski Flet, czy Wesele Figara. W Operze od 2008 roku organizowany jest również Festiwal Opery Współczesnej.
Opera Wrocławska – soliści
W Operze Wrocławskiej gościli najlepsi soliści z całego świata, tacy jak Adelina Patti, Władysław Mierzwiński, Henriette Sontag, czy Ludwig Barnay. Obecnie wieloma znamienitymi nazwiskami może pochwalić się Opera Wrocławska. Soliści, których dzisiaj możemy zobaczyć i posłuchać na żywo to Eliza Kruszczyńska (sopran), Maria Rozynek-Banaszak (sopran), Anna Lichorowicz (sopran), Hanna Sosnowska (sopran), Aleksandra Opała (mezzosopran), Barbara Bagińska (mezzosopran), Dorota Dudkowska (mezzosopran), Katarzyna Haras (mezzosopran), Jadwiga Postrożna (mezzosopran), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), Jędrzej Tomczyk (tenor), Edward Kulczyk (tenor), Aleksander Zuchowicz (tenor), Jacek Jaskuła (baryton), Maciej Krzystyniak (baryton), Łukasz Rosiak (baryton), Jakub Michalski (bas), Radosław Żukowski (bas), Tomasz Rudnicki (bas).