Przy ulicy Pawła Włodkowica 5a we Wrocławiu mieści się niezwykły budynek. Synagoga projektu Carla Ferdinanda Langhansa stanowi jedną z dwóch, czynnie działających synagog we Wrocławiu. Synagoga pod Białym Bocianem Wrocław jest jednak wyjątkowa. Przede wszystkim od 1996 roku jest główną świątynią Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Pomysł na budowę świątyni pojawił się już w osiemnastym wieku, w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku udało się zrealizować przedsięwzięcie.
Synagoga pod Białym Bocianem Wrocław
Chociaż z początku budowa stała pod dużym znakiem zapytania z powodu braku funduszy, a także jasnej sytuacji prawnej judaizmu w ówczesnym prawodawstwie na ziemiach Polskich, to udało się ją zrealizować. Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu finalnie jednak powstała, chociaż mimo zdobycia funduszy i gruntu, różnice kulturowe nie pozwoliły na jej budowę. Dopiero w 1827 roku ruszyły prace mające na celu postawienie świątyni przy ulicy Świętego Antoniego. Głównym inwestorem był Jakob Philip Silberstein. Dwa lata później doszło do uroczystego otwarcia Synagogi.
Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Niestety w nocy z 9 na 10 listopada w 1938 podczas Nocy Kryształowej, hitlerowskie wojska doszczętnie zdewastowały wnętrze Synagogi. Podarli wówczas również zwoje Tory, co było wielkim ciosem w serce żydowskiej społeczności. Udało się ją jednak prowizorycznie odbudować i służyła aż do roku 1943. Jednak później hitlerowcy przerobili budynek na warsztat samochodowy. Przechowywano tu również zrabowane mienie żydowskie. Dzisiaj znajdziemy na dziedzińcu tablicę pamiątkową, ponieważ w tym miejscu organizowano zbiórki ludności żydowskiej, która miała zostać wywieziona do obozów koncentracyjnych.
Szczęśliwie po wojnie ludności żydowskiej zwrócono świątynię. Udało się ją odbudować. Niestety, nie był to koniec trudnego czasu dla ludności żydowskiej. W latach sześćdziesiątych z niewyjaśnionych przyczyn notorycznie wybijano okna w Synagodze i niszczono budynek. Przez lata dochodziło również do pożarów, wreszcie budynek udało się odnowić, odbudować i pod koniec lat dziewięćdziesiątych synagoga wróciła w ręce Gminy Żydowskiej. W 1995 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo od bardzo dawna, w końcu odżyła Synagoga pod Białym Bocianem. Koncerty Chóru Synagogi pod Białym Bocianem uświetniły uroczystość, w której brało udział 400 wiernych.
Synagoga pod Białym Bocianem koncerty
Od 2005 roku w synagodze działa Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej. Od tego czasu zadbano o wygląd i renowację świątyni. Wyposażono ją także w windy dla niepełnosprawnych. W 2008 roku obiekt odwiedził nawet sam Dalajlama. Poza miejscem modlitw więc synagoga pełni rolę ośrodka kulturowego. Na zakończenie szabatu odbywają się tutaj koncerty hadwalowe, od 2007 roku jest organizowany tu również festiwal Lato z Muzyką pod Białym Bocianem. Poza wspomnianymi wydarzeniami kulturalnymi, w synagodze zobaczyć można również inne tematyczne koncerty, czy sztuki teatralne.
Synagoga pod Białym Bocianem zwiedzanie
Wiele emocji wśród ludności żydowskiej i nie tylko budzi Synagoga pod Białym Bocianem. Zwiedzanie tego niezwykłego i istotnego obiektu jest możliwe we wszystkie dni tygodnia poza sobotą (szabat). Od poniedziałku do czwartu w godzinach 10:00-17:00, w piątek 10:00-16:00, w niedzielę natomiast 11:00-16:00. Warto jednak sprawdzać aktualności na stronie internetowej synagogi, ponieważ podczas świąt żydowskich, koncertów oraz prób, zwiedzanie nie jest możliwe. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne.