Pawilon we wschodniej części Wrocławia został wybudowany na początku dwudziestego wieku. Karl Masner uznał, że to świetne miejsce na zorganizowanie Wystawy Stulecia. Wystawę zaplanowano dokładnie na stulecie Bitwy pod Lipskiem. Pawilon Czterech Kopuł Wrocław powstał według projektu Hansa Poelziga, z początku na dziedzińcu można było zobaczyć fontannę z rzeźbą Ateny, jednak nie zachowała się ona do naszych czasów. Wystawa historyczna miała miejsce tutaj między 20 maja a 26 października 1913 roku. Historyczna wystawa przedstawiała dzieje wojen i bitew w tym wspomnianą, wygraną przez Prusy Bitwę pod Lipskiem. Szczęśliwie podczas wojny Pawilon Czterech Kopuł nie uległ zniszczeniu.
Pawilon Czterech Kopuł Wrocław
Po wojnie między 21 lipca a 31 października odbyła się wystawa historyczna. Pawilon wówczas zamienił się na Salę Zwycięstwa, Salę Węglem, Salę Jedności Śląska oraz Salę Zniszczeń. Budynek od zawsze służył do wystawiania sztuki.
Przez jakiś czas w pawilonie mieściło się atelier Wytwórni filmów Fabularnych. To właśnie tutaj od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku powstawały fantastyczne dzieła, takie jak Rękopis znaleziony w Saragossie Jerzego Hasa, Sami Swoi, czy Popiół i Diament Andrzeja Wajdy. Niestety wytwórnia z czasem upadała, a wraz z nią degradacji ulegał sam pawilon.
Pawilon Czterech Kopuł wystawa stała
Od 2009 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu przejęło Pawilon Czterech Kopuł. Wystawa stała, która mieści się w pawilonie, poświęcona jest sztuce współczesnej z drugiej połowy dwudziestego wieku oraz dwudziestego pierwszego wieku. Wewnątrz znajdziemy jedynie sztukę polską. Koneserzy sztuki zobaczą tu dzieła Nowosielskiego, Cybisa, Gepperta, Cwenarskiego, czy Abakanowicza. Ma to związek z faktem, że od 2016 w Pawilonie Czterech Kopuł mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto również podkreślić fakt, że pawilon znajduje się na liście zabytków UNESCO.
Jednokondygnacyjny budynek zachwyca niezwykłą architekturą i zdobieniami. Wokół dziedzińca umieszczono cztery skrzydła, a każdej części znajdziemy cztery kopuły. Sama konstrukcja składa się z żelbetonu. Budowla jest na planie koła i wykonana została z niezwykłą dbałością o szczegóły. Na dziedzińcu znajduje się również klimatyczna kawiarnia, gdzie można odpocząć i porozkoszować się aurą tego miejsca.
Pawilon Czterech Kopuł bilety
Istnieje możliwość zakupu biletów do Muzeum jako całości lub na sam Pawilon Czterech Kopuł. Bilety normalne zakupimy w cenie dwudziestu złotych, ulgowe natomiast są w cenie piętnastu złotych. Rodziny zapłacą piętnaście złotych za osobę, grupy dziesięć złotych za osobę. Dzieci do lat siedmiu mają zapewniony wstęp bezpłatny.
Pawilon Czterech Kopuł parking
Odwiedzając samochodem Pawilon Czterech Kopuł, parking należy opłacić przy Hali Stulecia. Co ciekawe we wtorki można skorzystać z bezpłatnego wejścia na wystawę stałą. Ponadto istnieje możliwość zakupienia biletu łączonego na wszelkie atrakcje w cenie trzydziestu dziewięciu złotych.