Wrocław to jedno z najpopularniejszych miast najczęściej wybieranych na wycieczkę wśród turystów. Jest to czwarte pod względem wielkości miasto, a także pod względem liczby mieszkańców w Polsce. Wrocław ma ciekawą historię odnoszącą się do czasów II wojny światowej, którą najlepiej oddają cenne zabytki Wrocławia. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą jeszcze z VI wieku, kiedy to na tych terenach pojawiło się pierwsze osadnictwo. Wrocław oddaje charakter trzech narodowości: polskiej, czeskiej i niemieckiej. Zdecydowanie widać to w takich miejscach jak chociażby rynek Starego Miasta, Ostrów Tumski, czy Hala Stulecia, które w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jakie są najlepsze zabytki Wrocławia? Oto top miejsc, które najbardziej oddają historię miasta.
Stare miasto – najlepsze zabytki Wrocławia
Charakter i historię miasta najbardziej poznasz, spacerując po starówce. Wielu turystów rozpoczyna tutaj zwiedzanie, ponieważ właśnie na Starym Mieście znajdują się warto zobaczenia zabytki Wrocławia. Rynek wypełniają piękne, urokliwe kamienice, z których niektóre zostały nawet nazwane. Patrząc na nie, można w pełni dostrzec, jak Wrocław poradził sobie po stratach w wyniku wojny, ponieważ wiele z kamienic to efekt powojennej odbudowy miasta. Oprócz tego, na starówce znajdują się liczne kościoły, katedry, synagogi i cerkwie, a także najbardziej popularny budynek we Wrocławiu – Stary Ratusz. Jakie ciekawe zabytki Wrocławia zobaczysz, będąc na starówce?
Stary Ratusz – unikatowy zabytek w skali Europy
Na wrocławskim rynku znajduje się budynek starego ratusza, który niewątpliwe najbardziej rzuca się w oczy na Starym Mieście. Co ciekawe, budowla ta wygląda z każdej strony inaczej, a najbardziej charakterystyczną jego cechą budowy jest różnorodność stylów. W większej mierze Stary Ratusz oddaje gotycki charakter. Jeśli zastanawiasz się, jakie zabytki Wrocławia najbardziej oddają ducha miasta, to Stary Ratusz jest na pierwszym miejscu. To niezwykle historyczne budowla oraz najstarszy zabytek miasta, który budowany był aż przez 250 lat. Bardzo ciekawym obiektem znajdującym się na murach ratusza jest zegara astronomiczny pochodzący z 1580 roku, ponieważ oprócz słońca w centrum tarczy, posiada on tylko jedną wskazówkę. Ponadto, przed Starym Ratuszem znajduje się kamienny pręgierz z 1492 roku. Niegdyś, wymierzano na nim kary, obecnie stanowi tylko rekonstrukcję wrocławskiego zabytku.
Wrocławskie kamienice
Będąc na Starym Mieście po obejrzeniu budynku ratusza wzdłuż i wszerz, warto wybrać się na spacer ulicami starówki, aby zobaczyć inne ciekawe zabytki Wrocławia. Wśród nich, na pewno trzeba wymienić liczne kamienice, takie jak: Kamienica Pod Złotym Słońcem, Kamienica Pod Srebrnym Słońcem, Kamienica Pod Siedmioma Elektorami, Kamienica Pod Złotym Półksiężycem i Kamienica Pod Złotą Gwiazdą.
Kamienice Pod Złotym i Srebrnym Słońcem
W zachodniej części rynku znajduje się Kamienica Pod Złotym Słońcem powstała w XIII wieku. Pierwotnie kamienice oddawała charakter gotycki, zaś teraz obiekt utrzymany jest w barokowym stylu. To właśnie tutaj mieści się słynne Muzeum Pana Tadeusza, które zdecydowanie warto zobaczyć, będąc we Wrocławiu. Wielu turystów ogląda kamienice i inne zabytki Wrocławia na rynku i nawet nie wiedzą, że w jednej z nich znajduje się oryginalny rękopis epopei narodowej! Zaraz obok, również w zachodniej pierzei Wrocławia znajduje się równie popularna Kamienica Pod Srebrnym Słońcem. Tak jak jej sąsiadka, kamienica również powstała w XIII w. w stylu gotyckim, aczkolwiek obecnie możemy podziwiać, jest empirystyczny charakter. Wewnątrz budynku znajduje się pasaż handlowo-biurowy. Co ciekawe, kiedy w 1945 roku nastąpiło Oblężenie Wrocławia, na terenie miasta przetrwało niewiele zabytków. Kamienica Pod Złotym Słońcem oraz Kamienica Pod Srebrnym Słońcem są jednymi ze zwyciężonych.
Kamienice pod Złotym Półksiężycem i Pod Złotą Gwiazdą
Na północnej pierzei rynku znajduje się Kamienica Pod Złotym Półksiężycem powstała w XIV wieku. Początkowo obiekt posiadał styl gotycki, aczkolwiek obecnie możemy podziwiać jego manierystyczny styl. W murach kamienicy mieszczą się dostępne pod wynajem i kupno mieszkania. We wschodniej zaś części rynku znajduje się Kamienica Pod Złotą Gwiazdą powstała już w XVIII wieku w stylu architektury eklektycznej. Aktualnie mieści się w niej bank. Zarówno Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, jak i Pod Złotą Gwiazdą nie przetrwały w pełni Oblężenia Miasta. Owe zabytki Wrocławia zostały poddane rekonstrukcji po wydarzeniu w 1945 roku.
Panorama Racławicka – najlepsze zabytki we Wrocławiu
Posiadające 114 metrów długości oraz 15 metrów wysokości dzieło jest punktem obowiązkowym na liście miejsc do zobaczenia we Wrocławiu. Obraz, jak sama nazwa wskazuje, przedstawia bitwę pod Racławicami, gdzie przedstawiono w niesamowity sposób zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Dzieło zostało ulokowane w specjalnej rotundzie i osobnym budynku. Zwiedzanie odbywa się wraz z podróżnikiem, co 30 minut, w kilkuosobowych grupach. Podczas spaceru wokół obrazu w bardzo szczegółowy sposób dowiadujemy się wszystkiego na temat bitwy pod kątem historycznym, a także dokładnie poznajemy styl i charakter obrazu. Głównym artystą dzieła jest Lwowski malarz Jan Styka, aczkolwiek w pracach nad malowidłem brali udział również inni artyści, wśród których wyróżniamy takie nazwiska jak: Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer czy Wojciech Kossak.
Panorama Racławicka – historia wybitnego obrazu
Obraz przedstawiający panoramę Bitwy pod Racławicami to niezwykle cenny obiekt znajdujący się w mieście Wrocław. Zabytki takie jak to posiadają bardzo ciekawą genezę oraz liczne ciekawostki. Panorama Racławicka powstała we Lwowie w latach 1893-1894 w celu uczczenia setnej rocznicy Powstania Kościuszkowego. Obraz trafił do Wrocławia po zakończeniu II wojny światowej, aczkolwiek bardzo długo nie był on dostępny dla większego grona odbiorców. Zakaz publikacji obrazu był spowodowany wszelkiego rodzaju sprawami na tle politycznym oraz strachem przed odbiorem władz rosyjskich. Tak wielkie dzieło leżało w magazynie aż do lat 60, kiedy to podjęto się budowy specjalnej kopuły, aby umieścić w niej obraz. Panorama Racławicka oficjalnie została udostępniona dla publiczności w roku 1985. Obraz czekał na publikację cały rok, aczkolwiek teraz jest to jedno z najbardziej cenionych zabytków Wrocławia.
Ostrów Tumski i jego zabytki we Wrocławiu
To zaraz po Starym Mieście, najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w mieście Wrocław. Zabytki, jakie znajdują się po drugiej stronie Mostu Tumskiego to przede wszystkim: Archikatedra Jana Chrzciciela, Kościół Świętego Krzyża oraz Kościół Świętego Marcina. Most Tumski to najbardziej oblężony most w całej Polsce. Dlaczego? Jest on pewnego rodzaju polskim mostem zakochanych, który oddaje charakter, jakby było się, chociażby w Paryżu, czy też w Weronie. Obiekt został zbudowany w XIX wieku nad północną częścią Odry oraz łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek w mieście Wrocław. Zabytki i atrakcje na terenie Ostrowa przyciągają turystów jak magnes. To tutaj zakochani na znak swojej wiecznej miłości mogą zawiesić kłódkę na obręczach mostu.
Archikatedra Jana Chrzciciela, czyli najwyższy zabytek w całym mieście Wrocław
Zabytki po drugiej stronie mostu Tumskiego to bogactwo historii, sztuki, architektury i religii. Jednym z najbardziej cenionych obiektów na terenie Ostrowa to Katedra Jana Chrzciciela będąca najwyższym zabytkiem we Wrocławiu. W głównej mierze świątynia oddaje styl gotycki, aczkolwiek najstarszej jej elementy pochodzą jeszcze ze wzniesionych w średniowieczu kościołach w stylu romańskim. Jak na gotyk przystało, katedra wyróżnia się piękną architekturą i wspaniałymi zdobieniami. Świątynia jest otwarta dla turystów przez cały dzień. Warto wejść do środka, aby zobaczyć nie tylko bogate gotyckie wnętrze, ale również pozostałości po romańskich kościołach takie jak: fragmenty kolumn romańskich w gotyckim portalu, a także najdawniejszą część w stylu gotyckim – prezbiterium wybudowane w XIII wieku. Jeżeli zaś uwielbiasz widoki miasta z wysokości, warto wybrać się na taras widokowy, aby móc zobaczyć piękną panoramę miasta Wrocław.
Zabytki Ostrowa Tumskiego – Kościół Świętego Krzyża
To miejsce jest tym, który posiada bardzo ciekawą historię powstania. Głównym temat genezy świątyni jest konflikt pomiędzy biskupem Tomaszem II Zarembą a Henrykiem IV, który zapoczątkował wojnę domową. Skutkiem zapomnienia o toporze wojennym było wybudowanie kościoła. Nazwa wywodzi się od znalezionego w trakcie budowy korzenia o kształcie krzyża. Pierwotnie świątynia miała swą nazwą czcić imię św. Bartłomieja, czyli patrona Piastów Śląskich, aczkolwiek odkrycie korzenia wzięto jak za prawdziwy znak i od tamtej pory powstały dwa kościoły: w dolnej części znajduje się kościół św. Bartłomieja, zaś na górze kościół św. Krzyża. Co ciekawe, fundatorem świątyni był książę Henryk IV Prawy, a budowlę wzniesiono w latach 1288-1295.
Kościół św. Idziego i legenda o „Bramie Kluskowej”
Zabytki Wrocławia znajdujące się na terenie Ostrowa Tumskiego to przede wszystkim obiekty sakralne. Wśród nich warto wyróżnić również kościół św. Idziego, który jest najstarszym kościołem w mieście Wrocław. Do dziś odbywają się w nim nabożeństwa, mimo że świątynia pochodzi jeszcze z XIII wieku. Wyjątkowość kościoła wiąże się z pewną legendą o „Bramie Kluskowej”. Legenda mówi o tym, jak niegdyś pod Wrocławiem mieszkał chłop, którego żona robiła najlepsze kluski śląskie. Kobieta w wyniku dżumy odeszła z tego świata, a mąż skazany był na śmierć głodową. Gdy pewnego dnia chłop udał się na teren miasta Wrocław, przysnął w pobliżu kościoła św. Idziego. Podczas snu ukazała mu się zmarła żona, która oznajmiła, że mąż dostanie kociołek klusek śląskich, aczkolwiek nie może zjeść ostatniej kluski. Po obudzeniu się chłop, ujrzawszy cały kocioł słynnej potrawy żony, chciał zjeść wszystkie kluski. Ostatnia z nich uciekła, zamieniła się w kamień, a kociołek już nigdy nie został napełniony.
Najlepsze zabytki Wrocławia? Hala Stulecia na pierwszym miejscu
Hala Stulecia to bez dwóch zdań największe arcydzieło modernistyczne w Polsce. Tutaj odbywają się liczne wydarzenia kulturowe, sportowe, koncerty oraz wiele innych atrakcji. Ten ogromny budynek został wybudowany w latach 1911-1913 w celu upamiętnienia setnej rocznicy wydania odezwy Fryderyka Wilhelma III „Do mojego ludu”. Tematem odezwy był triumf do wyrażenia sprzeciwu wobec Napoleona Bonaparte. W dzień powstania urządzono na Hali Stulecia ogromną wystawę prezentującą największy dorobek Śląska oraz jego historię. Takim sposobem, przez najbliższe wiele lat, na terenie obiektu gościły również inne ekspozycje. W trakcie II wojny światowej na Hali Stulecia odbywały się liczne wystąpienia Hitlera oraz funkcjonariuszy NSDAP. Co ciekawe, obiekt ten nie odniósł poważnych strat podczas wojny.
Historia powstania Hali Stulecia – niesamowity Max Berg
Najcenniejsze zabytki we Wrocławiu posiadają swój bogaty bagaż historii. Budowa Hali Stulecia to był fenomen w przedwojennych latach miasta. Do pracy nad obiektem zatrudniono Maxa Berga, który został wyłoniony spośród 43 najbardziej znanych sztuk mistrzów budownictwa i architektury. Artysta zaskoczył i zachwycił wszystkich swoim projektem, którego celem było połączenia nowatorskiej budowy z tradycją architektoniczną. Budowla przedstawia grecki krzyż wpisany w okrąg, co symbolizuje doskonałość i spokój. Ponadto, w budowie po raz pierwszy miał zostać użyty materiał żelbetowy, co budziło poczucia strachu i niepokoju wśród innych budowników. Jednakże Berg przekonał swoim sposobem do użycia tegoż materiału, co tym samym zapoczątkowało erę żelbetu.
Pierwsza wystawa na Hali Stulecia
Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 20 maja 1913 roku, podczas którego nadburmistrz Paul Matting wypowiedział się o obiekcie jako pomniku wyzwolenia ojczyzny i przestrogi dla przyszłych pokoleń. Pierwsza wystawa na terenie budynku prezentowała największy dorobek kulturalny na Śląsku oraz jego historię. Dzień Wystawy Stulecia jest zdecydowanie datą pamiętną, zapisaną w biografii miasta cennym piórem. Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem, które nastąpiło niedawno, było wpisanie Hali Stulecia na listę UNESCO w 2016 roku. Fakt ten znacznie podniósł znaczenie obiektu, który został uznany za świadectwo dziedzictwa UNESCO. Mieszkańcy miasta bardzo cenią takie zabytki Wrocławia jak Hala Stulecia. Twierdzą, że obiekt ten stanowi żywy obraz przeszłości i przyszłości razem wziętej.
Bogactwo wokół Hali Stulecia – cenne zabytki we Wrocławiu
W trakcie budowy obiektu zaplanowano również jego przestrzeń. Obecnie możemy podziwiać otaczającą halę Pergolę, a także Pawilon Czterech Kopuł. W dzień Wystawy Stulecia Pergola odegrała bardzo ważną rolę. Budowla ma kształt elipsy i została zbudowana w ostatnim roku budowy Hali Stulecia jako jej część integralna. Na jej obszarze urządzono pokaz ogrodów o charakterze m.in.: japońskim, klasztornym oraz gotyckim. W Pawilonie Czterech Kopuł natomiast w trakcie wystawy prezentowane były uzbrojenia wojskowe, umundurowania oraz inne atrybuty historyczno-wojenne.
Pergola i pokaz Fontanny Multimedialnej
Odhaczając z listy najcenniejsze zabytki Wrocławia warto wybrać się na krótki spacer Pergolą, która obejmuje przestrzeń Hali Stulecia. Te kilka minut przechadzki to niebywałe chwile spędzone na porośniętej bluszczem Pergoli. Na terenie obiektu znajduje się największa fontanna multimedialna w Polsce, która stanowi fenomen atrakcji Wrocławia. Latem wieczorami odbywają się tutaj liczne spektakle wodne i pokazy specjalne przy akompaniamencie muzycznym. Pokazy Multimedialne Fontanny Wrocławskiej to coś, coś warto zobaczyć, będąc we Wrocławiu letnim wieczorem. Strumienie wody, piękna muzyka, mgiełki, kolorowe światła oraz wyświetlane dodatkowo hologramy robią niesamowite wrażenie i jeszcze bardziej wzbogacają teren Pergoli.
Pawilon Czterech Kopuł
Kolejny niebywały fakt dla miasta Wrocław. Zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO to nie tylko sama Hala Stulecia, ale również Pawilon Czterech Kopuł. W 2016 roku obiekt ten został dokładnie odremontowany, a obecnie znajduje się tutaj oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Będąc na terenie obiektu, warto zajrzeć do środka, zwłaszcza że kupując bilet do Muzeum Narodowego lub na Panoramę Racławicką, wejście do Pawilonu odbywa się w ramach jednego biletu. Wchodząc do Pawilonu Czterech Kopuł od razu widać czystość, dbałość i przejrzystość budynku. Dziedziniec jest pokryty pięknym szklanym dachem, a sufity wybudowane zostały w stylu kopuł. Na terenie obiektu znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie możemy podziwiać obrazy takich artystów jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, a także prace Magdaleny Abakanowicz.